Jak prać jedwab?

Jak prać jedwab?

Każde ubranie w naszej szafie ma swój czas, ale przedwczesne zniszczenia doprowadzają nas do szału. Staramy się robić wszystko, żeby temu zapobiec, ale jak powszechnie wiadomo, plamy i zniszczenia robią się same.

Są tkaniny, którym trzeba poświęcić trochę więcej uwagi. Jedną z nich jest jedwab - tkanina, która powstała ponad 4 tysiące lat temu. Jedwab to tkanina, która wyróżnia się delikatnością i miękkim chwytem. Jego właściwości są szczególnie przyjazne dla naszego ciała i włosów. Raz założony rozkochuje w sobie właścicielkę i staje się ulubieńcem w szafie. Pranie jedwabiu jest natomiast bardziej skomplikowane, niż przyzwyczaiły nas do tego inne tkaniny. W tym poradniku wytłumaczymy ci jak prać jedwab, byś bez obaw mogła o niego dbać i cieszyć się nim jak najdłużej.

Zanim przystąpisz do prania jedwabiu weź głęboki oddech, zwolnij. Spokój to coś, co przydaje się nie tylko w takich sytuacjach.

Jedwab, a pralka?

Zrezygnuj z niej! Jest to ryzykowna i nieprzewidywalna metoda. Nigdy nie wiesz, w jakim stanie wyciągniesz swoją ulubioną jedwabną rzecz. Jeśli możesz, to zanieś rzecz do swojej zaufanej pralni chemicznej. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które na pewno nie uszkodzi jedwabiu. Oczywiście kosztuje stosunkowo dużo, ale są rzeczy w szafie, na które warto wydać trochę więcej pieniędzy, a jedwab na pewno się do nich zalicza.

Pranie ręczne jedwabiu? - da się to zrobić!

Pranie ręczne jedwabiu to proces, do którego warto lepiej się przygotować. Na początku zadbaj o czystość rzeczy, które wykorzystasz podczas prania np. miska czy zlew. Do prania jedwabiu najlepiej nadaje się delikatny szampon lub delikatne mydło. Nie używaj żadnych mocnych środków, gdyż mogą one uszkodzić tkaninę. Do całego procesu prania jedwabiu przyda się jeszcze ręcznik oraz ocet biały, którego użyjemy podczas płukania.

Podczas prania jedwabiu woda, której używamy, nie powinna przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Staraj się nie zmieniać gwałtownie temperatury, gdyż może to negatywnie wpłynąć na strukturę tkaniny. Do miski lub zlewu nalej chłodną wodę (im ciemniejsza tkanina, tym woda powinna być zimniejsza). Nalej płyn, którym masz zamiar wyprać jedwab i zamocz w nim swoje ubranie. Podczas prania jedwabiu nie skręcaj go i nie szoruj. Jedwab pod wpływem wody staje się bardziej rozciągliwy, dlatego postaraj się nie prać go dłużej niż 4 minuty.

Płukanie

Po upraniu jedwabiu przechodzimy do procesu płukania. Najlepiej jeśli masz przygotowaną drugą miskę z wodą o tej samej temperaturze, ale jeśli jej nie masz, to po prostu wymień wodę na czystą. Cały proces płukania jedwabiu powinien trwać do momentu, aż przestanie tworzyć się piana oraz mydliny. Przy pracy z jasną tkaniną możesz dodać do wody odrobinę białego octu.

Suszenie

Ostatnią fazą całego procesu prania jedwabiu jest jego suszenie. Najważniejsze jest, aby przez cały czas traktować jedwab ze szczególną ostrożnością. Aby dobrze i bezpiecznie wysuszyć jedwab owiń tkaninę w ręcznik i delikatnie odsącz wodę. Proponujemy suszyć tkaninę na płasko i nie eksperymentować w żaden inny sposób. Pamiętaj, aby nie wykręcać oraz wyciskać jedwabiu. Nie wystawiaj go również na słońce podczas suszenia, bo może ono sprawić, że jedwab wyblaknie.

 

PS

Z tajnych informacji wiemy, że instagramerka Julia Ziółkowska (livebetter_pl) pierze jedwab w pralce na delikatnym programie.

Powrót do blogu